Գ․Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոն
Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը բացվել է 1922 թվականի հունվարի 25-ին, Երևանում, հայ դասական Գաբրիել Սունդուկյանի «Պեպո» պիեսի բեմադրությամբ՝ որպես Առաջին պետական թատրոն:
Իսահակ Ալիխանյանի ու Լևոն Քալանթարի ջանքերով հիմք դրվեց ազգային թատրոնի առանձնատիպությանն ու գեղագիտական ոճին՝ ներդաշնակեցնելով ավանդականն ու նորը: 1937 թվականին թատրոնը ստացավ դրամատուրգ Գաբրիել Սունդուկյանի անունը, իսկ 1960 թվականին արժանացավ ակադեմիական թատրոնի կոչման: Թատրոնի ներկայիս տնօրենը հայ դերասան Վարդան Մկրտչյանն է, գեղարվեստական ղեկավարը՝ թատերական ռեժիսոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Արմեն Էլբակյանը:
Ժամանակի ընթացքում թատրոնը բացահայտեց մի շարք դերասանական վառ անհատականություների: Այստեղ իրենց ստեղծագործական ուղին կերտեցին Վահրամ Փափազյանը, Հովհաննես Աբելյանը, Հրաչյա Ներսիսյանը, Գուրգեն Ջանիբեկյանը, Դավիթ Մալյանը, Սոս Սարգսյանը, Ազատ Գասպարյանը, Վարդուհի Վարդերեսյանը և այլոք: Թատրոնի վերելքները պայմանավորվեցին բազմաթիվ ներկայացումներով՝ «Համլետ», «Իմ սիրտը լեռներում է», «Դիմակահանդես», «Կենդանի դիակ» և այլն:
Թատրոնն իր շուրջն է հավաքել աշխարհի տարբեր երկրներում, տարբեր քաղաքներում ապրող լավագույն հայ թատերական գործիչներին և տասնյակ տարիների հսկայածավալ աշխատանքի և ներդրումների շնորհիվ դարձել է հայկական թատերական արվեստի կենտրոնը: Մինչ օրս ժողովուրդն այն կոչում է «Մայր թատրոն»։ Սա կառույցի ամբողջական էությունը բնորոշող լավագույն ձևակերպումն է: Թատրոնի այսօրվա շենքը, որն ինքնատիպ ճարտարապետական կոթող է, գտնվում է քաղաքամայր Երևանի սրտում՝ Գրիգոր Լուսավորիչ 6 հասցեում:
Ազգային ակադեմիական թատրոնի ինտերիերի ձևավորման համար օգտագործվել են Կերամա Մարացցի ընկերության կերամիկական և կերամոգրանիտե սալիկների ''Феличе'', ''Эйгер'', ''Фудзи'', ''Фаральони'' հավաքածուները։
''Феличе'' իտալերեն նշանակում է «երջանկություն»: Կերամա Մարացցիի այս «երջանիկ» հավաքածուն զարդարում է Ազգային ակադեմիական թատրոնի ինտերիերը։ Ազգային ակադեմիական թատրոնի ինտերիերում օգտագործված Կերամա Մարացցիի ''Фудзи'' հավաքածուն լավագույն լուծումներից է հանրային տարածքների ինտերիերի մինիմալիստակա ոճով ձևավորման համար։ Իսկ կերամոգրանիտե սալիկների ''Фаральони'' հավաքածուն նախատեսված է մասնավոր և հանրային վայրերում հատակի երասպատման համար։ Հավաքածուի օգնությամբ հեշտությամբ կարելի է ստանալ ամուր և պրակտիկ ծածկույթ, որը նաև գեղագիտական հաճույք է պատճառում շնորհիվ հատուկ մտածված դիզայնի։

Sundukyan State Academic Theatre
Gabriel Sundukyan State Academic Theatre was established on January 25, 1922 in Yerevan with the staging of the Armenian classic Gabriel Sundukyan's play "Pepo".
Through the efforts of Isahak Alikhanyan and Leon Kalantar, the peculiarity and aesthetic style of the national theater was established, harmonizing the traditional and the new. In 1937 the theater was named after playwright Gabriel Sundukyan, and in 1960 it was awarded the title of academic theater. The current director of the theater is Armenian actor Vardan Mkrtchyan, the artistic director is theater director, RA honored artist Armen Elbakyan.
Over time, the theater has discovered a number of bright personalities. Vahram Papazyan, Hovhannes Abelyan, Hrachya Nersisyan, Gurgen Janibekyan, David Malyan, Sos Sargsyan, Azat Gasparyan, Varduhi Varderesyan and others created their creative path here. The rise of the theater was conditioned by many performances such as ''Hamlet'', ''My heart's in the highlands'', ''Mascarade'', ''The living corpse'', etc.
The theater has gathered the best Armenian theatrical figures living in different countries, in different cities of the world, and has become the center of the Armenian theatrical art due to decades of hard work and investments. To this day, the people call it "Mother Theater". This is the best formulation of the whole essence of the structure. Today's building of the theater, which is a unique architectural monument, is located in the heart of Yerevan, at Grigor Lusavorich 6.
In the interior of State Academic Theatre ''Felice'', ''Eiger'', ''Fuji'', ''Faraglioni’' collections of ceramic tiles and porcelain tile of Kerama Marazzi were used.
''Felice'' in Italian means "happiness". This "happy" collection of Kerama Marazzi decorates the interior of State Academic Theatre. The collection of Kerama Marazzi ''Fuji'' that was used in the interior of State Academic Theater is the best option for decorating public interiors in a minimalist style.
''Faraglioni’' the collection of porcelain tiles from Kerama Marazzi is for flooring in private and public interiors. With the help of the collection, it will not be difficult to create a durable and practical coating, which, moreover, will give aesthetic pleasure thanks to its thoughtful design.